Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından ciddi bir şekilde onarılmıştır.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi’nin Tarihi

Bozcaada Kalesi ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte, Bozcaada Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından ciddi bir şekilde onarılmıştır. 1657 yılında Venediklilerden alınan Bozcaada yine önemli bir onarım görmüştür.

Gezilecek Yerler : Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi, son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1996 yılında ciddi bir restorasyon görmüştür. Kalenin dış kısmında cephanelik, tabya, eğitim alanı ve daha önceki zamanlardan evlerin izlerini taşımaktadır. İç kale kısmında revir, cami, zindan ve askeri kışla bulunmaktadır. Zamanımızda kalenin iç kısmında Bozcaada tarihi ile ilgili eserlerin sergilendiği sergi mekanı bulunur.

Bozcaada Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Çanakkale – Geyikli Beldesi arası çalışan minibüsler ve Geyikli iskelesinden(Yeni iskele diye bilinir) Bozcaada’ya giden feribotlar ile ulaşım sağlanabilir.

Bozcaada Kalesi Nerede?

Geyikli’den feribota bindikten sonra adaya yaklaşırken muhteşem bir ihtişamla sizi karşılayan kale halk dilinde eski kale Bozcaada Kalesi olarak biliniyor. Adanın kuzey doğu burnu ucunda bulunan Bozcaada Kalesi için kim tarafından yapıldığı hakkında birçok rivayet bulunuyor.


Bu içerik ziyaretçilerimiz tarafından 39 defa görüntülendi.